Minu isiklik eesmärk oli mõelda ja tegutseda õppejõuna e-õppes julgemalt. Arvestades, et enda olemasoleva e-kursusega majandan aktiivselt juba neljandat aastat, tõdesin alles käesolevat kursust läbides, et nii palju MOODLE enda vahendeid oli mul veel järgi proovimata (rühmatöö tegemine; viki kasutamine; mõistekaart). Ja siis, kui ilmnes, et vahendeid, mida saab aktiivselt e-õppes rakendada on veelgi rohkem, oli minu jaoks pöördeline hetk. Aktiivõppemeetodite kasutamine on süsteemne tegevus läbi terve kursuse (mitte üksik suvaline tegevus), mis ühelt poolt motiveerib kursusel osalejat õppima ning teiselt poolt aitab õppida ning kinnistada õpitut.

Uusi õppemeetodeid ja ideid nende efektiivsest kasutamisest rikastasid minu kui õppejõu teadmisi/kogemusi. Näiteks lihtne enesetutvustuse ülesanne, mis saab olla püstitatud väga erinevat moodi ning seeläbi saavutada erinevaid õpiväljundeid. Mina, kes ma pole AUSALT, mitte kunagi sellist tüüpi ülesannet isegi mitte planeerinud oma kursusesse (teades juba eelnevalt kõiki ja teades, et õppijad on teineteisega tuttavad), kasutan seda juba aktiivselt.

Vähe on selliseid õppemeetodeid, mis oleks päris-päris uued – ikka on keegi, kuskil, miskit sarnast juba kasutanud. Oluline on siin see, kuidas ja kui hästi õnnestub konkreetset meetoit oma aine/kursuse temaatikasse põimida. Kursusel osalejate loodud ülesanded olid alati aktiivsed ning andsid mõtlemisainet – kuidas mina saaksin midagi sarnast teha?

1000 tänu neile, kes näitasid-suunasid-õpetasid, kuidas olla julgem e-õppes. Mis edasi? Head uued mõtted peavad saama teostuseks ja see tähendab minu jaoks piisavalt palju tööd oma e-kursusega. 

 
Aktiivõppemeetodite e-kursuse raames on käimas viimase teema õppimine. 
Ikka ja jälle loen kaasõppijate postitusi foorumites - eriti mis puudutab ideid ja mõtteid mingisuguste uute ülesannete kohta. Ja ikka ja jälle püüan siduda ühte või teist näidet oma valdkonnaga. 

Ega tegelikult niisama tühja koha pealt ei olegi väga lihtne mingisugust ülesannet välja mõelda - samas kui loed natukene seda kes-mida-kuidas teeb, hakkab mõte täitsa tööle. Spikerdan niiviisi teiste ideede pealt.
 
Sõltumata sellest, millal sa oma asju tegema hakkad - üks päev jääb ALATI puudu.

24 tundi ööpäevas on mulle ilmselgelt vähe!
Ja eriti vähe on seda aega siis kui mingisugune tähtaeg hakkab lähenema.
Viimased nädalad on olnud täielik virr-varr. Uus normaalsus ongi see, et kõiki ülesandeid mida käesoleva kursuse raames on vaja teha, esitan viimasel päeval vahemikus 23.30 - 23.55. 
Ja asi ei ole üldse selles, et venitan asjade tegemisega või viilin kohustustest. Eks omajagu on asi selles, et lisaks kursusele "Aktiivõppemeetodid e-õppes" tegelen ka teise kursusega - "E-kursus - ideest teostuseni" ning lõppkokkuvõttes on õppimist ikka päris päris palju. Rääkimata käimasolevast õpetamistööst - e-kursus ja kontaktõpe.

 
Käimasoleva kolme nädala märksõna on rühmatöö.

Kokku tuleb ära teha kolm asja - esmapilgul tundub PÄRIS hirmuäratav.
Eile tegime esimese sisulise alguse asjale, rääkisime rühmatöö kaaslasega (Natalja) intervjuudest, mida peame kumbki tegema.
15 min juttu ja oi-oi kui palju uusi mõtteid korraga mu peas! Natalja lausa pakatas igasugustest ideedest ja küsimustest, mida kõike peaks ja võiks uurida. Tegelikult sellise rühmakaaslasega nagu Natalja on väga hea koos tööd teha - lihtne, pingevaba ja asjad saavad kuidagi märkamatult tehtud sest ideid aina tuleb juurde.

Nüüd pean kõigi oma kiirete tegemiste juures aega leidma ja eksperdiga intervjuu läbi viima.
 
Ei olegi väga palju aega kulunud, kui olen avastanud enda jaoks uue "lemmiku" Moodle-s, mida varem pole mitte kunagi kasutanud - MÕISTEKAART.
Just tegin valmis ühe soojendusülesande koos mõistekaardi rakendusega ning näen juba nii mitu kohta, kus saan seda erineval kujul veel kasutada.

Väga, väga hea tunne hilisel öötunnil :)
 
Niisiis otsustasin minagi läbida kursuse "Aktiivõppemeetodid e-õppes".

Seda tegelikult ühel lihtsalt põhjusel - kolm aastat olen pidanud e-kursust aines transpordiökonoomika - iga aasta muutuva e-õppe ja kontakttundide osakaaluga ning iga kord veidi testmoodi kui varem. Tänavu sügisel tundsin esmakordselt, et mõtted hakkavad justkui otsa saama ning enda jõuga ei suuda vist piisavalt vaheldust tuua. Siit ka otsus õppida uusi teadmisi selles valdkonnas, kuulata, mida ja kuidas teised teevad ning mõelda õppijana juba üht-teist välja.

Hetkel veel ei tea, kes täpsemalt minuga seda kursust õppima asuvad, kuid nii väga loodan, et seltskond on aktiivne ja avatud meelega.